V priebehu storočia prešla grafika zmenami povahy námetovými i technickými. No však jej základná podstata zostala zachovaná: rozmnožovanie výtvarného diela pomocou tlače. Pôvodne označovalo pomenovanie grafika všetky spôsoby kreslenia a písania (podľa významu z gréckeho slova grafein = písať, kresliť), neskôr sa jeho obsah zúžil na reprodukovanú kresbu, alebo text. Dnes teda, podobne ako pred storočiami chápeme grafiku ako prevedenie kresby do takej podoby, z ktorých sa dá v grafickom lise vytlačiť väčšie množstvo rovnakých a rovnako kvalitných výtvarných diel. Základným princípom grafiky je teda rozmnožovanie diela tlačou.

Voľná grafika

Na začiatku 20. storočia, uznaním špecifických vlastností a významu, sa kresba z grafiky oddelila ako samostatný odbor. Tým sa nanovo a presnejšie vymedzila grafika ako umenie založené na tlačiarenských postupoch, vo vnútri členené na grafiku umeleckú, grafiku reprodukčnú. Odbory umeleckej grafiky sú voľná grafika a úžitková grafika, z ktorých prvá používa klasické technické postupy, materiály a ručnú tlač s cieľom vytvoriť umelecky pôvodný grafický list, vytlačený vo vymedzenom malom náklade. Diela vznikajú z tzv. obecnej spoločenskej objednávky, z vývojových tendencií podmienených historicky a podriadených rovnakým spoločenským zákonitostiam ako maliarstvo, sochárstvo alebo architektúry.

Úžitková grafika

Druhý odbor, úžitková grafika, potom realizuje umelecký návrh priemyselnou výrobou. Nachádza svoj podnet v praktických životných potrebách spájajúcich s umeleckými, estetickými, propagačnými, informačnými, výchovnými a inými a člení ich podľa odboru do ďalších skupín: knižná grafika a ilustrácia, typografia knihy, obálka a väzba a podobne.

Súčasné využitie grafiky

Dnes preniká grafika zásluhou nových technických postupov (serigrafie) do všetkých zložiek života, ovplyvňuje výtvarné cítenie doby a vytvára tým životné prostredie (interiéry, móda). V úžitkovej grafike je však pojem pôvodnosti a duchovného vlastníctva umelca stále viac obmedzovaný už len na návrh. Realizuje sa priemyslovou reprodukciou, teda tlačovým rozmnožením celkom inej povahy, než tlač voľných grafických listov. V priebehu tlače je taktiež vylúčený akýkoľvek podstatný umelcov zásah do vlastného diela. Priemyslová reprodukcia v spojení s umeleckými návrhmi má však podiel na výtvarnosti súčasného životného štýlu. Vedľa umeleckej grafiky ( tj. voľnej a úžitkovej) je reprodukčná grafika sústredená k technicky dokonalému tlačovému rozmnoženiu najrozličnejších, i neumeleckých predlôh. Grafikov zásah behom tlače je vylúčený, alebo celkom špecificky zameraný k technickým problémom dokonalého prevodu predlohy do reprodukcie.

Grafické techniky

Grafické techniky možno deliť na skupiny podľa toho, s akým materiálom pracujú, podľa toho, či tento materiál spracováva grafik mechanickým alebo chemickým postupom, ale najčastejšie a najpresnejšie delenie grafických techník je podľa toho, akým spôsobom sa prevádza zo spracovaného štočku odtlačok. Podľa spôsobu tlače rozdeľujeme grafiku na tri základné skupiny: tlač z výšky, tlač z hĺbky, a tlač z plochy.

Výtvarná výchova rozvíja osobnosť človeka, jeho cítenie, vnímanie, intuíciu, fantáziu, obrazotvornosť a analytické myslenie. Výtvarné činnosti predstavujú zároveň poznávanie umenia a chápanie jeho zmyslu. Je to tvorivý proces, má schopnosť vyjadrovaciu, interpretačnú, výchovnú i vzdelávaciu. Rôznymi výtvarnými technikami môžeme vyjadriť svoje predstavy, postoje, pocity, sebavyjadrovanie.

Kresba je základný výtvarný postup, väčšinou jednofarebný. Pri viacfarebnej kresbe je diskutabilné, či ide o kresbu alebo už o maľbu. Podľa výskumov sa líši kresba od maľby tým, že je do kresby zapojená ľavá mozgová hemisféra, zatiaľ čo maľba je záležitosťou pravej.

Základom k maľbe alebo kresbe je vždy maliarske plátno alebo papier, stojan, štetce, maliarske farby či iné maliarske potreby. Pokrokom doby sa ale výtvarné techniky viac rozšírili, ľudia sa im začali viac venovať a vznikali ďalšie a nové výtvarné techniky ako napr. grafika, batika, pastel, koláž, litografia....

Kresbu môžeme robiť všetkými možnými nástrojmi – nanášať prstami, perami, nohami, špachtľou atď. Výtvarné potreby sú určené všetkým ľudom bez ohľadu na vek či postavenie a každý si môže nájsť tú svoju obľúbenú výtvarnú techniku.

kategoria-da-vinci-posledna-vecera