Je to technika moderná, pomerne rýchla, pôsobivá a prinúti vás vystihnúť základné tvary vecí, lebo špachtľou sa nedajú maľovať drobné detaily. Experimentovať s touto technikou je veľmi užitočné, lebo vyžaduje zručnosť a jasné predstavy. Farba vymiešaná a nanesená špachtľou je sviežejšia a svietivejšia ako pri práci štetcom. Preto ak máte sklon k „ mazaniu", usilujte sa od toho odučiť používaním špachtle.

Typy špachtlí

Poznáme niekoľko typov špachtlí, malé i väčšie. Malé sú ohybné a vhodné na jemnú prepracovanú maľbu, väčšie sú pevné /neohybné/ a používajú sa aj na nanášanie farebná pozadie, alebo na podmaľovanie veľkých plôch. Dôležité je mať najmenej dve špachtle rozličného tvaru, ktoré pri každej zmene farby očistíme. Špachtľou sa maľuje na pevné materiály: na tenký alebo hrubší kartón, na preglejku, na lepenku spevnenú textilom. Pri tejto technike používame väčšinou olejovú farbu v tube, môžeme však použiť aj temperovú farbu v paste, do ktorej pridáme trochu lepidla, aby bola pružnejšia.

Technika maľby špachtľou

Farbu najprv rozotrieme úzkou špachtľou na veľkej palete, alebo na sklenenej platni na pracovnom stolíku. Farba musí byť hladká, nesmú v nej byť badateľné jednotlivé zrniečka, aby po nanesení nebola mramorovaná a špinavá. Pri olejových farbách zakaždým počkáme, kým uschnú, až potom začneme nanášať ďalšiu vrstvu farieb.