Kresby uhlom, uhlom v dreve, rudkou prípadne pastelom nie sú príliš stabilné a veľmi ľahko sa dokážu rozmazať, zašpiniť, prípadne sa pri dotyku poškodiť. Okrem iného sa kresby uhlom môžu pomerne jednoducho znehodnotiť zlou manipuláciou a následným rozmazaním kresby. Je preto veľmi vhodné na dokončenú kresbu nastriekať priehľadný fixatív.

Fixatív chráni kresbu pred mechanickými vplyvmi a zabezpečí, aby sa pastely, kriedy, uhol a podobné materiály nerozmazávali. Nielen, že sa po jeho aplikácii obrázok nebude rozmazávať, ale UV filter, ktorý fixatív obsahuje, zaistí svetlostálosť farieb. To znamená, že vám obrázok časom nevybledne.

Samotný fixatív obsahuje z väčšej časti lieh a arabskú gumu, prípadne iné typy priehľadných živíc. V súčasnosti je možné v obchodoch zakúpiť viacero druhov fixatívov. Fixatív môžeme nanášať fixovacími trubičkami, prípadne rozprašovačmi. Väčšinou sa predáva hotový, často v 300 a 400ml sprejoch.

Nanášanie fixatívu

Pri nanášaní, držte nádobu so sprejovým fixatívom asi 20-30 centimetrov od kresby. Fixatív nastriekajte priamo na kresbu, ale skôr šikmo a zároveň pohybujte rukou s nádobou. Nezabudnite počkať, pokiaľ sa prvá vrstva nevyparí a nezaschne. Následne, podľa potreby môžete naniesť aj ďalšiu vrstvu.

Fixatív sa môže prepiť, preto je dobré dať pod kresbu ako podložku čistý papier alebo kartón. Noviny by vám kresbu zničili. Je lepšie kresbu zafixovať väčšou vrstvou - ak sa vám papier po nanesení fixatívu rozmočí, nechajte ho uschnúť (väčšinou to trvá niekoľko minút).

Podľa potreby, môžete fixovať aj po častiach. Aby ste si nerozmazali už hotovú časť kresby, môžete ju zafixovať a pokračovať ďalej v tvorbe. Je možné kresliť aj na zafixovanú časť, avšak treba počítať s tým, že zafixovanú časť už nebudete môcť gumovať.

Nanášanie fixatívu by ste mali robiť v otvorenom priestore, pretože jeho výpary sú toxické a horľavé. Tiež sa neodporúča ho nechávať v dosahu malých detí!

Použité zdroje