Pastelky (pastelové ceruzky) sú základným nástrojom pre kreslenie. Vyrábajú sa v prevedení akvarelovom alebo vodostálom. Možnosti pasteliek lákali umelcov už od doby, čo začali existovať. Pastelkami môžete vytvoriť obrázky takmer všetkých štýlov a metód, od jednoduchých malieb až po práce akademického prevedenia.

Pastelky sú skvelý pomocný nástroj na prípravu hrubých čŕt a ilustrácií, prípadne prác, ktoré budú neskôr dokončené inou technikou. Okrem iného sú pastelky ideálnym prostriedkom k poznávaniu farieb a ich miešaniu, či poznávanie ich kontrastov. Navyše narábanie s pastelkami je pomerne čisté a netreba sa vyrovnávať s tekutými farbami, vodou, terpentínom, rôznymi nádobkami či handričkami.

Mnohostrannosť pasteliek umožňuje ich široké použitie v maliarstve, v reklame, či pri ilustrovaní. Jednu vlastnosť však nenájdete u žiadneho iného prostriedku, než u pasteliek. Pastelkou sa dá naozaj kresliť (kresliť čiary) a naozaj maľovať (vytvárať farebné plochy). O pastelkách sa vraví, že majú vlastné čaro, majú v sebe čosi remeselného a dlhú tradíciu a je potešením ich držať v ruke. Výhodou je aj to, že nepotrebujeme takmer žiadnu prax na to, aby sme ich zvládli.

Pastelky – materiály

Materiály na kreslenie a maľovanie sa značne zdokonalili, aj keď niektoré veci ostali rovnaké. V prípade pasteliek základná kvalita a tvar zostali rovnaké. Najväčšiu zmenu badať najmä ma poli dostupných farieb, nové varianty obohatili možnosti tohto nástroja. Dnes sú k dispozícii súbory až 72 farieb a to aj v rozmyvateľnej forme. Mastné kriedy, vyrábané z rovnakého materiálu, ako tuhy pasteliek sú ďalšou novinkou, ktorá rozširuje možnosti ich použitia.

Výrobcovia dodávajú pastelky v rôznom farebnom prevedení, Môžu mať okrúhly, prípadne šesťuholníkový profil. Sú z prevažne mäkkého materiálu, obalené cédrovým drevom. Tyčinka vo vnútri pastelky, ktorou kreslíme sa nazýva tuha.. Tuha je vyrobená z farebného prášku, spojeného zmesou vosku a kaolínu (druh ílu) a vyrába sa v rôznych tvrdostiach.

Pastelky sa predávajú v balení po 12, 18, 24, 36, 40, 60 a 72 rôznofarebných kusoch. Súbor 12 farieb je považovaný za najlepší pre školné deti. Avšak aj už len s niekoľkými farbami môžete pracovať v širokom farebnom spektre. Profesionáli pracujú s veľkými súbormi 60 až 72 farieb, aby tak mohli hneď tieňovať a zamedzili tak poškodeniu zrna papiera v dôsledku prekrývania farieb.
Veľa druhov pasteliek, ktoré sú dnes na trhu, je vodou rozmyvateľných, normálne pastelky sú vodostále. Rozmyvateľné – akvarelové pastelky môžu byť použité pre maľbu vodovými farbami. V prípade, že sa chcete uistiť, či sú pastelky naozaj vodou rozmyvateľné, pozorne si prečítajte inštrukcie na obale. Akvarelové pastelky, spolu s mastnými kriedami sú najdôležitejšími variantmi pasteliek.

Papier a pastelky

Výhodou pasteliek je aj fakt, že pastelkou možno teoreticky kresliť na akýkoľvek papier. Či už sa jedná o bežný papier na kreslenie až po baliaci papier. Profesionálni maliari však väčšinou využívajú vysoko kvalitné papiere, ktorým výrobca venuje zvláštnu pozornosť a snaží sa tak vyhovieť potrebám svojich užívateľov.

Sú tri druhy kvality papiera vhodné na kreslenie, rozdelené podľa štruktúry a farby povrchu na:

  • jemnozrnný papier
  • stredne zrnitý papier
  • hrubozrnný papier
  • farebné papiere

Efekt pastelky na papiere nie je rovnaký u všetkých druhoch papiera. Zrejme najvhodnejší na kreslenie pastelkami je jemnozrnný papier. Výsledkom kreslenia na neho je mäkké tieňovanie, ideálne pre akúkoľvek prácu. U stredne zrnitého papiera je už badateľný nerovný povrch. Aj toto však môže byť zaujímavé, hlavne pri veľkom formáte, prípadne ak chce autor dosiahnuť istej intenzity v štruktúre. Avšak pamätajme si, že okrem farieb pastelky sa tu hojne bude vyskytovať i biela farba.

Pri hrubozrnnom papieri je charakter zrna papiera najvýraznejší. Farby sú intenzívnejšie a expresionistickejšie. Tento typ papiera je možné použiť na veľké formáty pri práci s pastelkami a pre štýl, ktorým chcete urobiť veľký dojem. Dávajte si však pozor na tuhy, ktoré sa pri takomto papiere spotrebovávajú veľmi rýchlo.

Umelecké a školské pastelky

umelecké a školské pastelky - väčšinou sú vyrobené z cédrového dreva a majú tuhu lepenú po celej dĺžke, čo výrazne znižuje ich lámavosť. V súčasnosti je trend pridávať do náplne pasteliek pojivo, ktoré zabraňuje ich ľahkému zlomeniu. Niektoré pastelky sú celé vyrobené z grafitovej tuhy alebo pastelového jadra. Majú širokú škálu farieb.
akvarelové pastelky – určené pre malých výtvarníkov od 3 rokov. Majú využitie buď ako klasická pastelka alebo pokiaľ nanesieme na nakreslenú plochu štetcom vodu, rozpijú sa a plocha vyzerá ako namaľovaná vodovými farbami. Môžu tak vzniknúť zaujímavé tónované efekty maľby.

Akvarelové umelecké pastelky

Akvarelové pastelky obsahujú vysokú koncentráciu farebných pigmentov. Ďalšou ich významnou zložkou je bielený kaolín najvyššej čistoty a jemnosti. Pre príjemné nanášanie a možnosť následného efektu rozmývania suchej maľby vodou je v pastelovom jadre obsiahnutá zložka, ktorá zaručuje vynikajúce rozpúšťanie všetkých obsiahnutých komponentov. Rozmývanie možno dosiahnuť púhym zakvapnutím maľby troškou vody. Konečný výsledok a trvanlivosť maliarskeho diela je závislý na dávkovanej koncentrácii pigmentov a na ich svetlostálosti. Žiadny komponent použitý pri výrobe neobsahuje toxické lebo inak škodlivé látky. Výrobok je vhodný pre všetky vekové kategórie.

Akvarelové pastelky umožňujú rozšírenie umeleckého repertoáru a majú dve využitia. Na jednej strane môžu robiť to, pre čo boli vyrobené – kresliť, ako bežná grafitová či farebná ceruzka. Avšak pokiaľ na čiary nanesieme štetcom vodu, rozpijú sa a vyzerajú ako škvrna namaľovaná vodovými farbami. Vodomaľba je teda druhou funkciou akvarelových pasteliek.

Niektorí profesionáli si myslia, že táto technika nie je zaujímavá, keďže je lepšie pracovať priamo s vodovými farbami, aby získali efekt maľby. Aj keď výsledok nebýva vždy rovnaký, v niektorých prípadoch majú akvarelové pastelky dokonca výhody. Isté je však to, že táto metóda nie je ešte úplne preskúmaná a že môžu byť objavené zaujímavé možnosti tejto metódy.

Výsledky práce s akvarelovými pastelkami môžu byť veľmi zaujímavé. Získate prácu, ktorá vyzerá akoby bolo namaľovaná vodovými farbami, avšak stále sú tu zjavné čiary pastelky. Ide v podstate o kreslenie-malovanie. Podobne ako pri vodových farbách, môžete odstrániť farbu a získať bielu nanesením vody a následným odsatím sacím papierom. Táto technika je často nevyhnutná na získanie istých výsledných efektov.

Práca s akvarelovými pastelkami môže byť jednofarebná, alebo viacfarebná. Obidve možnosti poskytujú umelcovi veľký priestor. Jednofarebné, prípadne viacfarebné práce sú zvlášť vhodné pre experimenty s tónovaním. Jednofarebná štúdia má ešte jedno použitie. Je skvelým cvičením v akvarelu a pritom sa nemusíte vôbec zaoberať farbami.

Ergonomicky tvarované pastelky

Ergonomicky tvarované pastelky poskytujú deťom podporu pri nácviku ich vlastnej optimálnej úchopovej pozície. Po celej dĺžke pastelky sú úchopové zóny pre správne rozloženie prstov. Sú určené pre deti, ktoré sa učia kresliť a písať. Vyrábajú sa v žiarivých farbách s variantou pre pravákov i ľavákov.

Gelové pastelky

Gelové pastelky sú mäkké a jemné, stopu na papieri zanechajú bez veľkého tlaku. Samotná pastelka sa vysúva z puzdra podobne ako rúž, dobre sa preto drží a ľahko sa nezlomí - vysuniete presne takú časť, akú potrebujete. Ľahko s nimi kreslia už tie najmenšie deti, vhodné od dvoch rokov. Pastelky zároveň fungujú ako akvarelové - diela malých umelcov tak môžu dostať ďalší rozmer. Set obsahuje 12 rôznych farieb gelových pasteliek, v jasných klasických farbách