Kriedy sú potrebnými pomôckami hlavne na každej základnej a strednej škole. V súčasnosti je bežne dostať klasické biele školské kriedy, farebné a chodníkové kriedy.

Biela krieda je vyrobená z vápenca organického pôvodu, ktorý sa zmieša s vodou a spojivom. Farebné kriedy sa vyrábajú z pigmentu v prípade plných farieb. Prechodné farby sú zas tvorené pigmentom zmiešaným s kriedou. Kriedy sa vyrábajú hlavne v tvare podlhovastého kvádra, ktorý sa dobre drží v ruke.

V dnešnej dobe častých alergií sa začali vyrábať bezprašné (kompaktné kriedy), vyrobené z prírodných surovín, ktoré sú vhodné na všetky tabule. „Tekutými" kriedami je nazývané plniteľné pero, ktoré používajú hlavne vzdelávacie inštitúcie.

Vo forme fixiek sú vhodné pre deti 7-10 rokov, ponúkajú deťom nové techniky na kreslenie. Tieto sady obsahujú karty, ktoré môžu byť čistené a niekoľkokrát premaľované.

Rozdelenie kried podľa použitia

  • Školské kriedy určené na školské tabule, kreslenie na chodník...
  • Umelecké kriedy - určené na umelecké kreslenie, umelecké olejové kriedy, umelecké mastne tvrdé pastely, umelecké prašné kriedy - na kreslenie na papier
  • Lesnícke kriedy - na označenie dreva, môže byť aj s fluorescenčným efektom
  • Špeciálne kriedy – mastná krieda na značenie skla, porcelánu apod.
  • Krajčírske kriedy – na nákresy na látku, nákresy strihov