Ceruzky sú najjednoduchšou a najbezprostrednejšou pomôckou na kreslenie, ktorá umožňuje vytvárať širokú škálu hrubých či tenkých stôp. Vyrábajú sa z grafitu - zmesi hliny a minerálneho grafitu vo forme tyčinky, ktorá je obvykle zasadená do cédrového dreva.
História ceruziek
História ceruzky sa začala písať v Anglicku, keď sa tu v roku 1560 začal ťažiť grafit (na európsky kontinent sa dostal potom až v roku 1640). V roku 1662 vznikla prvá grafitová ceruzka, do vtedy sa na písanie používala strieborná alebo olovená tyčinka. Vzhľadom na to že v tom čase bol nedostatok grafitu, prví výrobcovia ho začali miešať so živicou a lepidlom. V roku 1761 v Norimbergu vznikla prvá továreň na výrobu drevených ceruziek – ako náplň sa používala zmes grafitu a síry.
V roku 1795 Jacques Conté zdokonalil metódu výroby grafitových ceruziek. Vynašiel nový spôsob výroby, ktorý spočíval v miešaní grafitu s hlinou, ktoré následne uzatvoril v obale z cédrového dreva. Táto metóda výroby, ktorá pretrváva až do dnes, viedla k výrobe mäkkých a tvrdých ceruziek, ktoré umožnili umelcom zanechať na papieri viac či menej výraznejšiu stopu.
Dnešné ceruzky sú vyrobené zo zmesi grafitu, kaolínu a vody. Sú neškodné. Grafitová tuha sa používa ako náplň do automatických ceruziek. V súčasnosti je možné dostať ceruzky rôznych kvalít vo viacerých odtieňoch.
Tuhy do ceruziek
Tuhy do ceruziek sa vyrábajú v rôznych tvrdostiach. Tvrdosť tuhy je závislá od pomeru ílu a grafitu. Tvrdosť tuhy sa podľa európskeho systému vyjadruje číslom (na stupnici od 1 po 9) a písmenami H (hard – tvrdý), B (black – čierny) a F (firm – pevný). Tvrdé tuhy do ceruziek obsahujú viac ílu, mäkké majú zas vyšší obsah grafitu. Najmäkšia tuha je 8B, najtvrdšia 10H. Ceruzka s označením 3H má pomer grafitu a ílu 1:1. Ceruzky o tvrdosti HB a F sa pohybujú zhruba v strede stupnice a v súčasnosti sú najpredávanejšie.
Pre umeleckú kresbu sú vhodné mäkké ceruzky, ceruzky stredných tvrdostí sú skôr vhodné pre líniovú kresbu a ilustrácie. Tvrdé ceruzky sa používajú predovšetkým na rysovanie a technické kreslenie. Ceruzky delíme na technické, umelecké a grafické.
Mechanická ceruzka – podľa potreby si prispôsobíme dĺžku tuhy, je zakončená stláčacím kovovým mechanizmom (gombíkom), v ktorom sú zalisované dva nože na strúhanie tuhy.
Použité zdroje:
- José M. Parramón – Jak Kreslit
- http://akotofunguje.hladas.sk/clanok/veda-a-technika/produkty/ako-sa-vyrabaju-ceruzky-a-pastelky-/103
- http://oko.yin.cz/10/tuzka/