Tuš je stála kvapalina, najčastejšie tmavej farby. Použitím rozdielnych prímesí je možné docieliť aj iných farebných odtieňov ako napríklad modrý či zelený odtieň. Tuše sa najčastejšie využívajú na písanie, technické písanie, kreslenie či maľovanie, prípadne na tlač obrázkov a textov. Veľmi obľúbené sú farebné tuše, najmä pre dizajnérov, ilustrátorov komiksov, či návrhárov. Tuše si môžeme zakúpiť v pevnom stave (v tyčinkách), alebo v kvapalnom stave (vo fľaštičkách).

Už v 12 storočí pred Kristom sa tuš vyrábal zo spáleného materiálu a rastlinných farbív, prípadne z minerálnych surovín, ako je napríklad grafit, alebo cinabarit. V 4. a 5 storočí sa používal tuš, vyrobený zo sadzí a lepidla, ktorý sa následne zalisoval do tyčiniek a nechal vyschnúť. Tyčinky boli zdobené rôznymi kresbami a kaligrafickými nápismi. Tyčinky sa následne zabalili do obalu vyrobeného z papiera.

V súčasnosti sa tuš používa pri grafickej technike, nazývanej perokresba. Tyčinky tušu, ktoré sú rozpustné vo vode sa používajú pri lavírovanej kresbe, nanášaním štetcom. Tuše sú dodnes aj neoddeliteľnou súčasťou kaligrafie po celom svete a sú vhodné aj na airbrush techniku.

U nás sú najrozšírenejšie vodeodolné tuše, ktoré obsahujú šelak. Šelak dodáva kresbe hustejší a lesklejší nádych. Rozšírené sú tiež tuše, ktoré sa dajú riediť vodou. Riediteľné tuše sú vhodné hlavne na nanášanie lazúr, prípadne pri jemnej lineárnej kresbe. Medzi výtvarníkmi sú obľúbené indické tuše, ktoré sa vyznačujú svojou svetlostálosťou a odolnosťou voči vode. Menej známe sú potom čínske a japonské tuše, vyrábané v tvare pevných tyčiniek. Tyčinky sa potom rozdrvia v trecích miskách a zriedia s vodou, čím sa docieli požadovaná hustota.

Rozdelenie tušov

  • Tuše školské - využívajú sa pri grafickej technike zvanej perokresba a nanášajú sa pomocou pierka, nasadeného v rúčke. Taktiež sa používajú na kreslenie a tlač obrázkov. Je to veľmi obľúbená technika na základných umeleckých školách.
  • Umelecké tuše - sú vodné disperzie pigmentov v roztoku prírodnej živice určené pre profesionálnych umelcov i začínajúcich maliarov. Tuše sú vzájomne miešateľné, vhodné pre maľovanie štetcom i perokresbu. Sú vyrobené z kvalitného šelaku a prvotriednych anorganických alebo organických pigmentov.

Nanášanie tušu

Kvapalný tuš nanášame pomocou štetca, prípadne použijeme bambusové, alebo ocelové pero. Najčastejšie sa však využíva ocelové pero. Pero je možné nasadiť na drevenú násadku a meniť tak jeho veľkosť. K dispozícii sú aj plniacé perá, ktoré sú jednoduchšie na používanie a obsahujú bombičku s tušom.

Čo sa týka štetcov, tak najlepšie sa vyrábajú zo sobolej srsti, alebo mangustích chlpov. Na efekt odtlačku dobre poslúžia štetce z prasačích štetín, ktoré sú tvrdšie ako predchádzajúce dva. Pre jemnejšie lavírované kresby sa zas využíva japonský štetec Sumi-e.

Bambusové pero je v podstate kúsok suchého bambusu, ktorý je na jednej strane zrezaný do špica a podobá sa tak oceľovému peru. Hrúbka čiary, nakreslená bambusovým perom je závislá od hrúbky špica. Všeobecne je však o niečo hrubší, než pri iných nanášacích potrebách.

Použité zdroje

  • José M. Parramón – Jak Kreslit
  • http://sk.wikipedia.org/wiki/Tuš
  • http://cs.wikipedia.org/wiki/Tuš
  • http://www.maluj.cz/tuse/
  • http://www.vytvarnepotreby.com/kresleni-kresba-kreslici-tuse-c-34_37.html