Farby - delíme podľa toho, či majú byť použité na maľovanie, kreslenie alebo iné techniky. Na trhu dostať farby akrylové, akvarelové, olejové, temperové, farby na sklo, zrkadlá, keramiku, porcelán, akrylát, kovové a plastové fólie, farby na pečiatky, farby na textil a hodváb, farby na tvár/telo, vitrážne farby. Sú vhodné pre profesionálnych výtvarníkov, školy, hobby i na voľný čas. Pre deti už od 18 mesiacov sú určené ľahko umývateľné a dermatologický testované prstové farby. Maľuje sa priamo prstami rúk, čo podporuje detskú fantáziu a rozvíja jemnú motoriku rúk. Tento druh výtvarnej činnosti môže byť veľmi užitočný hlavne pri práci s deťmi postihnutými poruchami pohybového aparátu.

Akrylové farby

Farby akrylové sa dnes najčastejšie používajú ako náhrada olejových farieb alebo akvarelu. Ich najväčšou výhodou je, že sú univerzálne, vodou riediteľné, rýchloschnúce, netoxické a bez nepríjemného zápachu. Sú vodou riediteľné a dajú sa použiť na rôzne povrchy: kartón, papier, drevo, nelakovanú keramiku, polystyrén, voľne schnúce modelovacie hmoty (na rôzne porézne povrchy). Majú vynikajúce krycie vlastnosti a sú odolné voči vonkajším poveternostným vplyvom. Vyrobené sú z kvalitného farebného pigmentu. Kvalitné živice slúžia ako spojivo namiesto oleja. Preto nie je problém pri vytváraní vrstiev s rozpíjaním. Sýtosť farby nikdy nezávisí od jej hustoty, ale od percentuálneho podielu pigmentu v nej. Majú výbornú kryciu schopnosť a nádhernú sýtosť a plnosť farieb. Akrylová dekoračná farba vytvára vďaka svojmu špeciálnemu zloženiu supermatný a hladký povrch, ktorý dosiahneme po zaschnutí jej ľahkým prešmirgľovaním. Možno ju použiť skoro na všetky povrchy: drevo, keramiku, kov, kameň i na stenu.

Výborne sa hodí na vytváranie „zodratého" antického povrchu. Vzájomným vrstvením tejto farby v rôznych odtieňoch a následným brúsením (zošmirgľovaním) získame povrch zaujímavých a rozmanitých štýlov, ktorými je možné ozdobiť rôzne predmety či nábytok. Dlhodobú ochranu ozdobeného povrchu dosiahneme tak, že po dokonalom uschnutí farby nanesieme na dekorovaný povrch voskovú pastu alebo dokončovací lak. Akrylové farby sa vyrábajú v rôznych odtieňoch a v prevedení matnom, lesklom, metalickom aj perleťovom. Viacúčelové farby s vysokým leskom a výbornou svetlostálosťou sú založené na báze vody. Stačí naniesť jednu vrstvu, ktorá má vysoký lesk a odolnosť voči strácaniu jasu. Používajú sa na keramiku, drevo, sklo, kov, plasty atď. Farba je riediteľná s vodou. Na skle, keramike atď. je po zapečení v rúre (na 30 min. pri 150˚C) odolná i umývačke riadu, vo vlažnej vode je farba nezmývateľná aj bez pečenia.

Akrylová farba na nechty je určená do striekacích pištolí a na vytváranie rôznych vzorov pomocou šablón.

Akvarelové farby

Farby akvarelové patria medzi obľúbené maliarske potreby. Sú vyrobené zo zmesi rastlinného, nerastného, živočíšneho lebo syntetického farbiva a pojiva (napríklad arabská guma či glycerín) rozpustného vo vode. Vďaka tomu sú známe ako vodové farby. Nemajú výrazné krycie vlastnosti, ale postupným nanášaním vrstiev alebo využitím vzájomného miešania farieb je možné vytvoriť vrstvy priesvitnej maľby.

Vyrábajú sa v pevnej forme (suchej lebo polosuchej) v miskách, vo forme pasty (tuba), či tekutiny vo fľaštičkách. Farby v tubách obsahujú viac glycerínu a preto sa dajú lepšie rozmiešať s vodou ako farby v miskách.

Olejové farby

Farby olejové obsahujú prvotriedne jemne mleté pigmenty rozptýlené v oleji. Farby obsahujú niektoré ďalšie materiály, napr. vosky, sikatív apod., ktoré zlepšujú ich funkčné vlastnosti a stabilitu. Ich chemické zloženie je naprosto spoľahlivé, bez nežiadúcich prímesí, a sú dokonalo odolné voči agresivite prostredia. Výhodou olejových farieb je ich jasnosť (majú emailový charakter), veľká pružnosť a vysoký index lomu, ktorý dodáva farbám väčšiu hĺbku. Ďalšou ich výhodou je vysoká stálosť farieb. Medzi nevýhody patrí pomalé schnutie olejových farieb pri práci. Tiež samotná maľba nemusí prebiehať príliš rýchlo, dovoľuje rôzne korekcie a umožňuje uplatnenie mnohých technických postupov, ako napríklad techniku lazúry, vrstvenia atď. Na urýchlenie, prípadne spomalenie schnutia olejových farieb je však na trhu množstvo špeciálnych prípravkov. Sú vhodné predovšetkým pre začiatočníkov.

Temperové farby

Farby temperové sú v podstate vodové farby, ale navyše majú vysoký obsah prvotriednych, jemne mletých pigmentov, kde je v nich viazaný na olejovú emulziu s emulgátorom. Vďaka tomu má farba lepšiu konzistenciu a je možné ju aplikovať na akýkoľvek podklad. Tieto farby sa dajú spolu veľmi dobre miešať. Sú ľahko riediteľné vodou, po ťahoch štetcom nezanechávajú stopy. Ich výhodou je možnosť využitia opakovaného rozpustenia už zaschnutého farebného náteru. Umožňujú ostrý ťah kresby, z ktorého splývajú ľahšie ako olejové farby. Na rozdiel od olejových farieb aj výrazne rýchlejšie schnú a to hneď po odparení vody. Sú vhodné aj pre tvorbu skúsených výtvarníkov. Temperové farby sú výnimočné. Po zaschnutí sú odolné proti oteru, nešpinia ani nepraskajú. Školské temperové farby sú v uzatvárateľných tubách, je možné ich vzájomne miešať a vytvárať nové odtiene. Tekuté temperové farby sú podobné klasickým, len sú už riedené a priamo pripravené na okamžitú umeleckú tvorbu. Rýchlo schnú, majú žiarivé intenzívne farby a výbornú kryciu schopnosť. Možno nimi maľovať na papier, lepenku, sklo, keramiku. Z väčšiny textílií sú vyprateľné. Pre svoje krycie schopnosti sú vhodné i na kreatívnu tvorbu.

Farby je treba skladovať pri normálnej teplote, chrániť pred mrazom a vysokými teplotami.

Farby na sklo

Farby na sklo, zrkadlá – delíme na vypaľovateľné a nevypaľovateľné. Sú to sýte, intenzívne a prehľadné farby, ktorými môžete vytvoriť imitáciu farebného skla. Jednotlivé farebné odtiene je možné miešať, farby sú odolné voči slnku a slabnutiu jasu. Sú odolné voči použitiu v umývačke riadu, ale nie sú vhodné pre kontakt s jedlom. Aby sa zabránilo miešaniu farieb medzi sebou, je nevyhnutnosťou použiť kontúru. Pomocou nej vytvoríme uzatvorenie plochy, ktorú chceme vymaľovať želateľnou farbou. Farba na sklo sa nanáša štetcom, tak akoby sme maľovali na plátno.

Farby na sklo určené pre vitráž – na maľovanie vitráží, reštaurovanie, farby na sklo s efektom frost dizajn, ktorý je v poslednom období pomerne obľúbený. Využitie v nábytkárskom priemysle: zrkadlá a sklá sú podlepené bezpečnostnou ochrannou fóliou, ktorá zaistí ich pevné osadenie. Sklá na vstavané skrine - môžu byť s pieskovanou fóliou, matné pieskované, lakované biele, farebné. Na zrkadlá na vstavané skrine, farba - strieborná, bronzová, grafitová

Farby na keramiku

Farby na keramiku, porcelán sú krycie, na riedidle založené farby. Majú vysoký lesk, vynikajúcu odolnosť voči svetlu, sú vodou riediteľné a prirodzene schnúce. Vhodné sú na keramiku, terakotu, kovy, porcelán atď. Povrch predmetu treba pred maľovaním dôkladne očistiť od prachu a mastnoty saponátom lebo čističom a prípadné hrubé miesta treba jemne oškrabať alebo obrúsiť. Pri práci s poréznym materiálom naneste 24 hodín pred začatím práce podkladovú vrstvu Aplikácia farieb: pomocou štetca naneste len malé množstvo farby. Medzi nanášaním jednotlivých farieb nechajte farby schnúť a plochu, na ktorej pracujete, majte vo vodorovnej polohe. Vyrábajú sa v základných trendových, kovových a trblietavých odtieňoch, dajú sa navzájom miešať. Môžete ich použiť na maľovanie voľnou rukou, tupovanie špongiou, vymaľovanie kontúrou ohraničených motívov, otláčanie motívov z mini pečiatok, maľovanie pomocou samolepiacich mini šablón alebo môžete vzory a motívy v natupovanej mokrej farbe pomocou vatovej paličky alebo špáradla "vyškriabať". Obrázky nie je vhodné maľovať na rezné plochy riadu a okraje pohárov, lebo sa pri používaní môžu odrieť príborom. Vymaľovaný obrázok je po 30 minútach suchý na dotyk a po troch dňoch sa môže umývať v umývačke riadu pri maximálnej teplote 40°C. Niektoré farby treba fixovať vypaľovaním. Vymaľovaný predmet treba nechať 1 hodinu schnúť a potom ho vypáliť 30 minút v rúre pri teplote 150°C. Dlhšie vypaľovanie fixáciu nezlepší. Vhodné sú pre profesionálnych výtvarníkov, školy, hobby a na voľný čas.

Ostatné farby

  • farby na pečiatky – sú vhodné na gumené a samofarbiace pečiatky. Pigmentová pečiatková farba sa používa na napúšťanie podušiek samofarbiacich automatických pečiatok. Univerzálna pečiatková farba je vyrobená na báze vody, väčšinou je dostať v červenej, modrej alebo čiernej farbe.
  • farby na textil a hodváb sú určené na použitie rôznymi technikami, na maľovanie všetkých typov hodvábu a jemnej bavlnenej tkaniny. Vyberáme podľa toho, či ich potrebujeme na textil svetlý, tmavý, prírodný lebo syntetický (na tmavú bavlnu, jutu, ľan, viskózu, syntetické a zmesové materiály). Sú jasne žiarivé, svetlostále a vodou riediteľné.
  • farby na tvár/telo sa nanášajú veľmi ľahko, rýchlo schnú, sú veľmi kvalitné, majú pestré a sýte farby. Po navlhčení a vyžmýkaní štetca alebo hubky do vody sú ihneď pripravené na maľovanie. Keďže sú veľmi koncentrované, balenie vystačí na veľa použití. Farby môžete navzájom miešať, tým získate širokú farebnú paletu. Farby sú špeciálne vyvinuté, aby vyhovovali aj citlivej pleti. Sú netoxické a nie sú parfumované. Farby sú vodou riediteľné, preto maľovanie s nimi je jednoduché a dajú sa ľahko odstrániť. Odporúčame odstraňovať mydlom a teplou vodou, alebo vlhčenými obrúskami. Drhnutie ani sila nie je potrebné
  • vitrážné farby - okrem skla je možné ich použitie pre kreatívnu tvorbu s plastom, drevom, sadrou či polystyrénom
  • mramorovacie farby - vytvárajú viacfarebné mramorové efekty na predmetoch z umelej hmoty, skla, acrylového skla, dreva, lepenky, papiera, kovu, polystyrénu, na vyfúknutých vajíčkach, na sviečkach apod. dvomi spôsobmi: ponáraním alebo pomocou média.